Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Vegetarijanski izvori proteina
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Maticnjak lek protiv depresije
Mangostin lekovito tropsko voce
Pcele proizvode eliksir mladosti
Lekovite gljive i mnogobrojni prirodni proizvodi na bazi gljiva, koji imaju relativno slična svojstva i karakteristike, se koriste širom sveta u borbi protiv raka i za poboljšanje i modulisanje imunog sistema ljudskog organizma. Lentinula edodes (shitake gljiva), Grifola frondosa (maitake gljiva), Ganoderma lucidum (manentake) i Cordiceps imaju bogatu istoriju medicinske upotrebe u delovima Azije. Istraživanje je ukazalo da lekovite pečurke imaju mogućnost delovanja protiv kancera, virusa, upala i da mogu da štite jetru.
Predstavljamo vam sedam veoma dobro istraženih lekovitih gljiva sa preventivnim i aktivnim dejstvom protiv raka, bogatih polisaharidima i beta glukanima, primarnim aktivnim sastojcima za jačanje imunog sistema i još dosta toga...
1. Ganoderma lucidum (reishi gljiva, hrastova sjajnica ili gljiva besmrtnosti)
Reishi gljiva spada u veoma lekovite gljive i poznata je već širom planete. Ovo je jedan od velikih tonika dugovečnosti u kineskoj medicini, koji se koristi u lečenju raka u tradicionalnoj i modernoj kineskoj medicini: za poboljšanje vitalnosti, snage i izdržljivosti i da produži život. Reishi gljiva pojačava imuni odgovor, ublažava nuspojave hemoterapije kao što su mučnina i oštećenje bubrega i štiti ćelijsku DNK povećanjem antioksidativnog kapaciteta. Smatra se da bi reishi gljiva mogla biti korisna za one koji imaju probleme s jetrom, obolele od Parkinsonove bolesti i osobe koje se dugotrajno bore protiv stresa, napetosti, anksioznosti i/ili depresije.
2. Šitake (Lentinula edodes), mirisna gljiva
Ovo je nežna i ukusna gljiva, prisutna u mnogim jelima azijske kuhinje. Svrstava se u delikatese i naravno lekovite gljive. Šitake gljive sadrže glukan koji se zove AHCC (eng. active hexose correlated compound) i široko se koristi u alternativnom i komplementarnom tretmanu protiv kancera u Japanu, zbog svojih funkcija za poboljšanje imuniteta. Lentinan, jedinjenje koje se nalazi u šitake gljivama, koristi se kao intravenozni lek protiv raka, sa antitumorskim svojstvima. Kliničke studije su povezale lentinan sa višom stopom preživljavanja, višim kvalitetom života i smanjenjem vraćanja kancera.
3. Cordyceps sinensis (kineska gljiva-gusenica)
Kineska gljiva-gusenica (kordiceps) deluje kao imuno stimulator podizanjem nivoa T ćelija, koje se bore protiv kancera i virusa, i prirodnih ćelija ubica i produžava život belim krvnim zrncima, uz poboljšanje rezolucije infekcija. Ova gljiva je pokazala svoj lekovita svojstva protiv tumora i štiti bubrege od nuspojava hemoterapije. Upravo od ove lekovite gljive se proizvodi jedan od najšire korišćenih tonika u raznim formulama za borbu protiv raka u kineskoj medicini.
4. Grifola frondosa (maitake gljiva)
Maitake gljiva se koristi u tradicionalnoj kineskoj i japanskoj medicini kao lekovita gljiva koja ima moć da pojača imuni sistem. To je inače i jedna od glavnih gljiva u japanskoj kuhinji. Istraživanja su pokazala da može povećati i urođeni imuni odgovor da se bori protiv infekcija, kao i adaptivni imuni odgovor koji daje dugoročno poboljšanje imunog zdravlja. Maitake gljiva takođe štiti ćelije sa svojim antioksidativnim svojstvima i smanjuje inflamatorni faktor COX2 enzim, koji je tako uobičajen u fiziologiji kancera. Studije su takođe pokazale da maitake ima potencijalna anti-metastatska svojstva, koja inhibiraju proliferaciju i širenje raka.
5. Čaga (Inonotus obliquus)
Čaga se koristi kao lekovita gljiva u ruskoj i istočno-evropskoj tradicionalnoj medicini. Čaga je proučavana kao potencijalni agens protiv kancera. Čaga lekovita gljiva sadrži betulin, koji je prekursor betulinske kiseline, za koju je pokazano da inhibira enzim topoizomerazu, koji podstiče razvoj raka. Betulinska kiselina može da bude aktivna protiv raka kože, mozga, jajnika i karcinoma glave i vrata, podsticanjem apoptoze ili prirodnog napredovanja programirane ćelijske smrti. Ćelije raka ne prolaze kroz ovaj prirodni životni ciklus i ne umiru.
Gljiva kombuha je i na našim prostorima veoma poznata kao lekovita gljiva.
Od nje se dobija kombuha čaj. Zdravstvene prednosti kombuha čaja su u rasponu
od poboljšanog varenja, detoksikacije, smanjenja bola usled artritisa, pa
sve do snižavanja nivoa holesterola. Kombuha pomaže i u obnavljanju creva
i pružanju pomoći kod čira na želucu. Kombuha je bogata i antioksidantima,
te poseduje antimikrobna svojstva i pomaže u tretmanu raka i dijabetesa
i doprinosi očuvanju ćelijskog zdravlja i jačem imunom sistemu organizma.
Kombuha čaj je osvežavajući napitak, koji se dobija fermentacijom zaslađenog
čaja sa simbiotičkom asocijacijom sirćetne kiseline, bakterija i specifičnih
kultura kvasaca. Poreklom iz severo-istočnog dela Kine, ova čudesna lekovita
gljiva je cenjena zbog svog jedinstvenog, osvežavajućeg ukusa i impresivnog
niza medicinskih prednosti.
Međutim, moramo ipak reći da ''kombuha gljiva'' zapravo nema veze sa gljivama,
već je ovde u pitanju specifična bakterijska kolnija, koja svojim izgledom
apsolutno podseća na gljive.
7. Tibetanska gljiva (kefirna ili mlečna gljiva)
Tibetanska gljiva je još jedna koja je zaista vredna pažnje, kada su u
pitanju lekovite gljive. Ali i tu postoji zabluda, koja srećom ne umanjuje
njenu lekovitost.
Verujemo da ste svi već čuli za popularan, ukusan, osvežavajući i lekoviti
napitak ''kefir''. Međutim, kao i u slučaju gljive kombuhe, kefirna zrnca
koja se koriste za pripremu kefira nisu zapravo gljive. Ova kefirna zrnca
izgledom podsećaju na kuvani karfiol, a po sastavu sadrže proteine, amino-kiseline,
lipide i rastvorljive polisaharide. Takođe sadrže i simbiozu između velikog
broja dobrih, mlečno-kiselih bakterija, sirćetnih bakterija i sojeva kvasaca.
Tibetanska gljiva se koristi kod kardiovaskularnih tegoba, deluje kao prirodni
antibiotik, neutrališe toksine u crevima, poboljšava kvalitet crevne flore,
jača imunitet, deluje protiv upala i infekcija, snižava holesterol i krvni
pritisak i slično.
* * *
To bi bile najpoznatije lekovite gljive i njihove karakteristike.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana