Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Vegetarijanski izvori proteina
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Maticnjak lek protiv depresije
Mangostin lekovito tropsko voce
Pcele proizvode eliksir mladosti
Arganovo ulje proizvodi se u Maroku gde ga nazivaju tekucim zlatom i upotrebljavaju vekovima unazad. U drugim zemljama nosi jos i nazive argan ulje i marokansko ulje. Ovo zaista vredno ulje postalo je jedno od najtrazenijih prirodnih sredstava za negu lepote. Arganovo ulje bilo bi od velikog znacaja i u ishrani ali zbog svoje visoke cene za sada se ipak retko nalazi na trpezi. Posto se moze nabaviti i na nasim prostorima ne treba ocajavati jer su za negu lica, tela i kose dovoljne i male kolicine ovog zaista divnog marokanskog ulja, pa je i ukupna cena na kraju zadovoljavajuca. Ucinak je na kraju veliki tako da u potpunosti opravdava i potvrdjuje kako svoju cenu, tako i svoj nadimak "tekuce zlato".
Da krenemo iz pocetka. Drvo argana, na latinskom Argania spinosa, koje se moze videti samo u pustinjama jugozapadnog dela Maroka donosi velike, okrugle, zelene plodove. Unutar njih se nalazi orah od kojeg se dobija arganovo ulje a da bi to bilo moguce on mora biti raspukao. Zatim, od raspuklog argan ploda do arganovog ulja u Maroku se ne dolazi tako lako jer ga i dan danas proizvode na tradicionalan nacin kao i pre vise vekova. Arganove orahe razbijaju kamenom, jezgro ploda samelju, na kraju mlevenu smesu rukama gnjece i cede sve dok ne dobiju ulje. Izgledom je malo tamnije i crvenkastije od maslinovog ulja. Procenjuje se da je za 1 litar arganovog ulja potrebno uloziti 20 sati rada i oko 100 kg svezih plodova argana, i zato je na kraju kozmetika sa arganovim uljem dosta skuplja od drugih izbora.
Tako zakljucujemo i podrazumeva se da se u lekovite svrhe upotrebljava hladno cedjeno argan ulje koje pruza odlicnu prevenciju od nastanka kardiovaskularnih bolesti, pospesuje cirkulaciju, snizava nivo holesterola u krvi i jaca odbrambeni sistem organizma.
Posto najcescu primenu nalazi u kozmeticke svrhe da vidimo sta je ono sto arganovo ulje cini toliko dobrim za negu lepote. Arganovo ulje pored esencijalnih masnih kiselina obiluje vitaminima, posebno vitaminom E koji se uspesno bori protiv slobodnih radikala. Visok nivo esencijalnih masnih kiselina arganovom ulju daje moc hidratacije koze a pri tom koza slobodno dise. Argan ulje uz to pospesuje mikrocirkulaciju i omogucava maksimalnu prehranu celija koze. Kao gotovo savrseno kozmeticko sredstvo ovo marokansko ulje stiti i neguje lice, nokte, kosu i kozu. Pri tom nije zanemarljiv podatak da je arganovo ulje veoma jednostavno za upotrebu jer je sasvim celovit proizvod za negu lepote i nisu mu potrebni drugi dodaci osim obicne vode.
Arganovo ulje za lice obicno se upotrebljava dva puta dnevno, ujutru i uvece, tako sto se nakon umivanja na jos uvek mokro lice nanese svega kap ili dva cistog argan ulja, zatim dobro razmaze. Ovo marokansko ulje kozi nadoknadjuje vlagu, umiruje upaljenu i iritiranu kozu, pomaze u lecenju akni, ekcema, regulise lucenje sebuma, ujednacava ten, smanjuje bore, zateze, regenerise i podmladjuje kozu. Sto znaci da je pogodno i korisno za sve tipove koze.
Za negu kose arganovo ulje se nanosi nakon pranja na vlaznu kosu. Kosi vraca mekocu, daje prirodan sjaj, revitalizuje ostecene krajeve i pospesuje rast kose. Ukoliko se dva puta nedeljno utrlja u koren kose i ostavi da deluje preko noci oslobodice kozu glave od peruti jer regulise lucenje sebuma.
Za negu krtih i lomljivih noktiju argan ulje se nanosi pre spavanja na vlazne ruke, utrlja u kozu i nokte da bi delovalo tokom noci.
Za negu tela, takodje, nakon kupanja utrljati arganovo ulje koje ce kozi nadoknaditi vlagu i uciniti je neznom i mekanom. Sprecava nastanak strija a nakon duze upotrebe moze otkloniti i oziljke na kozi.
Sto se tice masnog osecaja za to ne treba brinuti jer se argan ulje brzo apsorbuje i ne ostavlja masne tragove cak ni na licu.
Ovaj tekst je posvecen upotrebi cistog arganovog ulja a kakve su blagodeti ukoliko se kombinuje sa drugim prirodnim sastojcima verovatno da vec mozete pretpostaviti i sami.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana