Vegetarijanski izvori proteina
Pcele proizvode eliksir mladosti
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Guscija mast protiv bronhitisa
Kvasac je jednocelijska gljiva, tacnije sastoji se iz jednocelijskih gljivica. Ovi organizmi su toliko mali da stotine miliona, ako ne i milijardi, stane u jednu cajnu kasicicu. To je prvo pripitomljeno živo bice u istoriji covecanstva.
Do sada je u prirodi registrovano egzistiranje vise od 1000 razlicitih vrsta divljih kvasaca. Prirodni kvasac se moze naci svuda oko nas. U vazduhu koji udisemo, na listovima i plodovima biljaka, na kori drveca... Svako od nas je primetio ledeno beli film na plodovima grozdja, ali je retko ko pomislio da to moze biti prirodni kvasac. Istim organizmima prekrivene su i bobice smreke. Te bobice su nasi preci upotrebljavali kao prirodni "starter" za pekarski kvasac. Razlicite prirodne vrsta kvasca imaju i razlicit ukus. Neki su veoma kiseli, neki umereno kiseli, a neki nisu ni malo kiseli.
Do XIX veka prirodni kvasac bio je jedini poznati kvasac na planeti. Sve dok 1857. godine Luj Paster nije otkrio da testo "naraste" zahvaljujuci dejstvu bas ovih zivih organizama - kvasca. Tako je 1850. godine u Francuskoj pocela proizvodnja komercijalnih kvasaca. Suvi kvasac nastao je u americkim laboratorijama skoro citav vek kasnije, za vreme Drugog svetskog rata. Koristile su ga vojne kuhinje u svim uslovima jer ga nije bilo potrebno hladiti. A nakon toga je 1984. godine, takodje u Americi rodjen je brzi kvasac u prahu.
Dakle, tako je nastao prehrambeni kvasac koji danas koristimo za izradu hleba, peciva, piva. Njegovi ekstrakti takodje upotrebljavaju se za poboljsanje ukusa raznih umaka, grickalica, itd. Iako prirodni kvasac ima mnogo mocnija lekovita svojstva, ni moderni kvasac nije za podcenjivanje.
Danasnji prehrambeni kvasac (Saccharomyces cerevisiae), je izdasan izvor proteina, vitamina, enzima i drugih vaznih materija. On je karakteristicno prijatnog a nikako kiselog ili gorkog ukusa. Od njega se susenjem dobija suvi kvasac (Faex siccata), koji ima slabiju moc vrenja.
Kvasac je jedno od najefikasnijih sredstava za suzbijanje avitaminoza. Najcesce se upotrebljava za lecenje dermatoza (razlicitih oboljenja koze), jer je bogat izvor vitamina B kompleksa. Zbog takoreci trenutno vidljivog pozitivnog efekta, veoma su popularne maske za lice u ciji sastav ulazi kvasac. Vitamin B osim toga sto pomaze u ocuvanju zdrave koze, umanjuje nivo stresa, sprecava nastanak raka gusterace, odrzava zdrav metabolizam.
Sa 18 aminokiselina kvasac je gotovo kompletan protein, pa se smatra da suvi kvasac sadrzi oko 55% proteina visokog kvaliteta. Zbog toga je koristan u ishrani vegetarijanaca. On ne sadrzi samo vitamin B12 koji je inace slabo zastupljen u vecini vegetarijanske hrane.
Ima zavidan broj veoma vaznih enzima kao sto su: amilaza, maltaza, dekstrinaza, invertin, lipaza, genaza, zimaza... Enzimi su specificna grupa proteina koji ucestvuju u mnogim vitalnim procesima u organizmu.
Kvasac sadrzi i velike kolicine glikogena, zbog cega je slatkastog ukusa i veoma hranljiv.
Moze se nazvati i vrlo vaznim izvorom nukleinske kiseline koja ucestvuje u skladistenju genetickih informacija. To znaci da je bitan element kada se govori o sposobnosti reprodukcije.
Pored toga, u kvascu se nalaze 15 minerala, od kojih vredi spomenuti bakar, mangan, molibden, gvozdje...
Kao takve ove sicusne jednocelijske gljivice od kojih je sazdan kvasac, osim gore navedenog, podsticu proizvodnju krvi, poboljsavaju zdravlje i funkciju jetre, odrzavaju nivo holesterola u optimalnim granicama, obezbedjuju idealnu crevnu floru, ublazavaju osecaj umora.
NAPOMENA: Prema savetu Dr. Jovana Tucakova, u lekovite svrhe uzimaju se najvise 2-3 kasike kvasca u toku dana, nakon obroka. Sve kolicine preko toga su stetne za organizam i izazivaju zdravstvene tegobe kao sto su proliv, povracanje, povisena telesna temperatura i njima slicni simptomi trovanja. Uopsteno, nije za osobe sa Kronovom bolescu.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana