Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Voda lek za sve bolesti

Lecenje suncem

Negativni joni

Homeopatija

Magnetna terapija

Akupunktura

Aromaterapija

Reiki

Joga

Meditacija

Bioenergija

Ljudska aura

Boje aure

Makrobiotika

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Istina o maslinovom ulju

Zdrava dijeta za svakog

Vegetarijanski izvori proteina

Dnevni unos kalorija

Intolerancija na gluten

Govedji zelatin za zglobove

Kolagen i koza

Vitamini i minerali

Proteini ili belancevine

Masti

Ugljeni hidrati

Vlakna

Biljna ulja

Omega-3 masne kiseline

Probiotici dobre bakterije

Obuzdajmo zudnju za secerom

Pcele proizvode eliksir mladosti

Propolis pčelinji proizvod

Lecenje propolisom

Maticni mlec

Pcelinji otrov

Pcelinji vosak

Mumio planinski balzam

Konjska mast

Vunene carape

Surutka prijatelj jetre

Hodanje put do zdravlja

Kako doziveti stotu

Srebro i srebrna voda

Lekovito poludrago kamenje

Zeolit mineral buducnosti

Aktivni ugalj

Soda bikarbona

Kandida, rak i soda bikarbona

Kandida test

Anti kandida dijeta

Kiselost organizma

Kisele i bazne namirnice

Masnoca u krvi

Dijeta protiv holesterola i triglicerida

Mahune pasulja protiv dijabetesa

Najbolje biljke za mozak

Biljka za preciscavanje vode

Medicinske pijavice

Regeneracija jetre

Ciscenje jetre

Ciscenje pluca

Detoksikacija organizma

Psenicna trava

Limun univerzalni lek

Gavez regenerise celije

Petrovac zaustavlja krvarenje

Kako ostati mlad, lep i zdrav

Zeleni orasi i med

Bezbedno mrsavljenje

Cuvarkuca i med

Neka teku med i mleko

Med i cimet za dugovecnost

Zlatno mleko za zglobove

Zeleni orasi sa medom

Med od maslacka

Borov med

Bagremov med

Jogurt i depresija

Prirodna zastita organizma

Prirodno podmladjivanje lica

Prirodne maske za lice

Prirodna nega kose

Arganovo ulje tekuce zlato

Origano ulje

Ricinusovo ulje

Ulje makadamije

Ulje čajevca

Dobra stara cikorija

Stevija zamena za secer

Napitak za mrsavljenje

Sok od sargarepe

Guscija mast protiv bronhitisa

Vitamin C protiv raka

Pelen za vecno zdravlje

Prirodom protiv celulita

Kvasac lekovita svojstva

Lekovite gljive

Kako napraviti gljivu Kombuhu

Shiitake gljive

Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva

Tibetanska gljiva

Stari tibetanski lek

Svedska grancica

Karmelićanska vodica

Ruzina vodica

Zeleni caj sprecava rak

Komarci najopasnija stvorenja

Kako napraviti dezodorans

Istina o maslinovom ulju

Istina o maslinovom uljuSvi svetski mediji retko kada propuštaju priliku da ističu maslinovo ulje kao posebno zdravu namirnicu. Medjutim, mnogi od njih se pritom ne oslanjaju na naučne činjenice uz pomoć kojih se može sasvim jasno precizirati koliko je maslinovo ulje zaista zdravo a koliko možda i nije. Tako maslinovo ulje stiče sve veću popularnost, ali bez potpunog razumevanja njegovih karakteristika i konkretnog uticaja na organizam, verovali ili ne, može se dogoditi da njegova upotreba proizvede i kontra-efekat. Da bi se tako nešto izbeglo potrebno je znati koja je u stvari prava istina o maslinovom ulju i šta se sve od njega može očekivati. Pa da počnemo...

Prva iskrivljena činjenica o maslinovom ulju glasi: "Maslinovo ulje će vas zaštititi od srčanog udara."

Istina u stvari zvuči malo drugačije i to ovako: "Da, hrana bogata mononezasićenim mastima, kao što je maslinovo ulje, je zdravija od namirnica koje sadrže zasićene i trans masti. Ali kada se kaže da je nešto "zdravije", to ne znaci da je u potpunosti dobro, bezbedno i neprikosnoveno lekovito."

Bitna je svest o tome da je maslinovo ulje, kako god bilo, ipak masnoća. Ako ga konzumirate u prevelikim količinama, to nedvosmisleno znači da ste uneli mnogo masti, možda jos i misleći da sebi činite dobro. A mnogo bilo kakvih masti, uključujuci i onih "zdravijih", automatski znači da ste uneli i puno kalorija, što dovodi do prekomerne telesne težine, zatim do povećanog rizika od visokog krvnog pritiska, dijabetesa, mnogo oblika raka, moždanog udara, i naravno, bolesti srca.

Sledeća zabluda u vezi maslinovog ulja glasi: "Ekstra devičansko maslinovo ulje je posebno zdravo za srce, jer je bogato polifenolima."

Istina je: "Sve biljne namirnice su bogate polifenolima, a veliki broj njih sadrži mnogo veće količine polifenola (i daleko manje kalorija) nego maslinovo ulje."

Dakle, ako se oslanjate na maslinovo ulje kao izvor polifenola, morate ga jesti u velikim količinama kako bi dobili pristojnu količinu polifenola, i opet uneti puno kalorija u svoj organizam, sto vam svakako ne treba. U tom slučaju zelena salata je daleko bolji izbor, jer na svega 11 kalorija ovog povrća možete dobiti 30 mg polifenola, a pri tom i jos mnogo toga.

Naredna zabluda: Maslinovo ulje snižava nivo "lošeg" holesterola u krvi.

Istina o maslinovom ulju: Maslinovo ulje, samo po sebi, ne snižava nivo "lošeg" holesterola. Takoreći sva naučna istraživanja pokazuju da se kod ljudi spušta nivo holesterola nakon uvodjenja ekstra devičanskog maslinovog ulja u ishrani, ali samo onda kada se ono upotrebljava umesto drugih prehrambenih masti. Tu se na prvom mestu misli na zasićene masti kao što su sir, maslac, i sva druga masna jela. To znači da maslinovo ulje nije čarobni dodatak ishrani koji će sniziti nivo "lošeg" holesterola, već se radi o paralelnom oduzimanju zasićenih i trans masti, koje podižu nivo holesterola. Rasprostranjena je uverljiva naučno dokazana preporuka da 2 kašike (23 grama) maslinovog ulja dnevno može smanjiti rizik od koronarnih bolesti, zahvaljujući mononezasićenm mastima u njemu. Da bi se ovaj efekat zaista postigao, neophodno je svakodnevno smanjiti najmanje istu količinu drugih masnoća. Na žalost, obično se čuju i prepričavaju samo sledeće reči: "Maslinovo ulje je zdravo za srce". Na sajtu priroda-leci-sve.com na stranici Masline i maslinovo ulje takodje piše da: "Povoljno deluje na odredjene zdravstvene probleme...", ali je zato nastala i ova stranica sa dodatnim objašnjenjima.

Još jedna iskrivljena činjenica: Mediteranska ishrana, naročito ona na grčkom ostrvu Krit, je zdrava za srce, jer je bogata maslinovim uljem.

Istina: Mediteranska ishrana jeste zdrava zato što se pored maslinovog ulja sastoji od obilja voća, povrća, ribe, lekovitog bilja i začina. A u poslednje vreme način ishrane se čak i tamo menja, tako što se na trpezi sve češće umesto tradicionalnih jela nalaze i sva ostala svetski poznata jela. Rezultat toga je porast srčanih oboljenja i na Mediteranu. Još jedan dokaz za to je statistika koja govori da je u zapadnim zemljama poslednjih godina skočila stopa srčanih bolesti i dijabetesa, uprkos tome što je maslinovo ulje sve popularnije. Dakle, maslinovo ulje nije magična formula koja može da funkcionise bez usvajanja svih ostalih principa zdrave ishrane.

ZAKLJUČAK: Da bi ste imali prave koristi od maslinovog ulja koristite ga pravilno i ne preterujte sa njegovom upotrebom. Ne prelivajte već samu po sebi masnu i nezdravu hranu maslinovim uljem, jer ćete inače loš obrok učiniti još lošijim i na taj način svom organizmu naneti još veću štetu. Ukoliko se generalno ne hranite zdravo, što podrazumeva konzumiranje dosta voća i povća, maslinovo ulje vam neće pružiti zaštitu od srčanih i drugih oboljenja. Imajte na umu da je za prosečan režim ishrane odrasle osobe (što iznosi oko 2200 kalorija dnevno), potrebno uneti od 15 do 30% masti. To ne bi smelo biti više od 700 kalorija, ili 70 g masti.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana