Vegetarijanski izvori proteina
Pcele proizvode eliksir mladosti
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Guscija mast protiv bronhitisa
Limun je poreklom iz Indije i Irana, odakle se u poslednjim decenijama Rimske imperije rasirio po severnoj Africi. Zatim su ga Arapi doneli u Evropu. Danas takoreci da nema ni jedne kuce bez limuna. I ne samo to, limun je postao skoro univerzalni lek, a narocito se preporucuje kada je u pitanju lecenje gripa i nazeba. Zimi se cesto pije uz caj a limunada je napitak koji prija tokom cele godine.
Limun sadrzi vitamin C, limunsku kiselinu, limonin, gvozdje, kalcijum, magnezijum, pektin, bioflavonoide... Leci reumatizam, arteriosklerozu, hemoroide, neuroze... Cisti jetru, podstice varenje i sagorevanje masnoca, pa je gotovo nezaobolazna stavka na spisku namirnica u dijetalnoj ishrani.
Najbitnija i najpoznatija karakteristika limuna je visok sadrzaj vitamina C, tako da se preporucuje uzimanje u svezem stanju, na prazan stomak. Deluje kao antioksidans, jaca imunitet, unistava viruse i bakterije.
Sa druge strane, iako je kiseo limun spada u izrazito bazne namirnice, ako se misli na reakciju koju izaziva prilikom varenja, sto je jos jedan veliki plus za njega. Detaljnije o tome na strani "Kiselost organizma".
Smatra se da je veoma korisno i zdravo svakodnevno piti blagu limunadu bez secera. Dakle, treba iscediti 1 limun u 1 litar mlake vode svaki dan i piti tokom dana. Pored svih od davnina poznatih blagodeti koje limun pruza, najnovija saznanja govore da ce na taj nacin naše telo lakse obavljati uništavanje celija raka. Ova karakteristika limuna potice od zavidne kolicine antioksidantnih materija u njemu. Na tu temu postoje vrlo smele objave u naucnim krugovima, o cemu smo pisali na stranici pod nazivom "Limun i rak".
Limun je zastupljena biljka i u aromaterapiji. Njegov miris ima umirujuci efekat. Otklanja osecaj iscrpljenosti, umora, napetosti, nelagode, straha. Udisanje etericnog ulja limuna, takodje bistri um i povecava koncentraciju.
Limun ima zaista siroku primenu u kozmetici. Moze sa naci kao sastojak mnogobrojnih sampona, sapuna, losiona, maski za lice i slicno. Odlican je za negu koze posto joj daje barsunast izgled i sjaj. Koristi se kao sredstvo za podmadjivanje lica. Efikasan losion za zatezanje bora i suzavanje otvorenih pora na bazi limuna je veoma jednostavno napraviti. Svega nekoliko kapi limuna kanuti u 2 dl mineralne vode i to je ceo recept. Losion koristiti jednom do dva puta dnevno kao sredstvo za ciscenje lica, a krajnji efekat je cisto lice, osvežena koža, manje vidljivih bora i pora.
U svetu je poznata "ruska maska za lice" koja se sastoji od limunovog soka, žumanceta, meda i kukuruznih klica. Maska je namenjena za negu suve koze. Treba da odstoji 45 minuta, a zatim se skida toplim, neukuvanim mlekom. Prema istorijskim izvorima zna se da je Marija Antoaneta u tajnosti stavljala na lice masku od limuna, da bi se sto vise dopala ljudima. Maska za lice Marije Antoanete sastojala se od limunovog soka, magarećeg mleka, mekinja i mirisljavih etericnih ulja.
Limunska kiselina je odlican izbor za one koji se bore protiv akni. Pre odlaska na spavanje nanosi se svež limunov sok direktno na aknu, kako bi delovao preko noci. Ujutru se ispira redovnim umivanjem. Kada se nanosi moze se javiti osecaj peckanja, ali bi trebao ubrzo nestati.
Limun se moze koristitii i kao prirodno sredstvo protiv peruti. Za to je potrebno skuvati kore od cetiri limuna u 1 litar vode kisnice. Ovim prelivati kosu posle svakog pranja, pa nakon nekoliko tretmana perut nestaje a kosa dobije svilasti sjaj i čvrstinu.
Ako se limun kuva s korom i sipa u vodu za kupanje osvežice citavo telo. Za kupanje se mogu kombinovati limun i mleko, posle cega koza dobija lep, nezan i negovan izgled.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana