Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Vegetarijanski izvori proteina
Dijeta protiv holesterola i triglicerida
Mahune pasulja protiv dijabetesa
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Maticnjak lek protiv depresije
Mangostin lekovito tropsko voce
Pcele proizvode eliksir mladosti
Akupunktura se kao metoda isceljivanja razvila u drevnoj Kini i jos uvek je veoma zastupljena u kineskoj tradicionalnoj medicini. Najraniji pisani izvor o akupunkturi pripada Huandi Nei Chingu, iz doba legendarnog Žutog cara (Huan Ti), negde 2600 godina pre nove ere.
Mnogo vekova kasnije, tek pocetkom 18 veka, akupunktura je na mala vrata stigla u Evropu. Dok je danas, kao jedan od mnogih alternativnih vidova lecenja, priznaju i primenjuju mnogi ugledni lekari sirom sveta. I ne samo to, od 1978. godine akupunktura je i službeno priznata od strane Svetske zdravstvene organizacije.
Rec akupunktura sastoji se od dve latinske reci: acus (igla) i punctura (ubod). Ova metoda predstavlja stimulisanje odredjenih mesta na kozi ubodom izuzetno tanke igle, tako da pacijent pri tom ne oseca bol. U ranom periodu igle su se pravile od kostiju ili bambusa, a tek kasnije su ih zamenile metalne, kakve sada i poznajemo. Kao i svaki drugi oblik kineske tradicionalne medicine, krajnji cilj akupunkture je uskladiti unutrasnji protok zivotne energije (Qi - prirodna kosmicka energija koja slobodno protice kroz svako zdravo telo). Kada se taj sklad postigne, trebao bi da nastupi proces izlecenja, jer nedostatak, blokada ili akumulacija energije u telu - vode do bolesti. Suprotno tome, kada energija i krv slobodno proticu po celom telu, svaka celija tkiva i organa se dobro hrani i pravilno funkcionise.
Savremena egzaktna nauka dokazala je i potvrdila postojanje posebnih tacaka na povrsini tela, koje se po svojim svojstvima razlikuju od okoline, sto je i objektivno utvrdjeno instrumentima. Te tacke su usko povezane sa odredjenim funkcijama i organima u telu, pa ubod igle ili neki drugi vid iritacije (elektricni, laserski...), moze uticati na organizam u smislu stimulacije ili depresije konkretnih ciljanih organa.
Kako akupunktura deluje u smislu regulacije protoka zivotne energije, ona je najprikladnija za lecenje funkcionalnih bolesti, dok kod degenerativnih poremecaja ne treba ocekivati cuda. Vekovno iskustvo pokazuje da najbolje rezultate daje kod ublazavanja bola, zatim kod lecenja nekih poremecaja metabolizma, hormonskog disbalansa, kao i blazih oblika psihicke neravnoteze i uznemirenosti. U novije vreme na taj spisak su dodate i neke autoimune bolesti, dakle kada se radi o poremecaju imunog sistema. Isto tako akupunktura se može primenjivati kao preventivni vid lecenja mogucih poznatih komplikacija odredjenih bolesti s jasnim uzrokom i posledicama, kao sto je na primer dijabetes.
Mozda zvuci jednostavno, ali akupunktura nije ni malo jednostavna metoda, pa svaki prakticar akupunkture mora proci kroz opsežnu obuku i zadovoljiti osnovne obrazovne zahteve za certifikaciju i licencu.
Sada se namece pitanje: Da li akupunktura moze biti opasna po zdravlje? Akupunktura sama po sebi nije opasna, ali posto spada u invazivne tehnike ne moze se reci da ne preti nikakvim rizicima. Tako na primer, nezgodan ubod igle moze izazvati pojavu hematoma ili povredu nerava. Dubokim ubodima se cak mogu povrediti unutrasnji organi. Iglice koje nisu pravilno sterilisane mogu biti prenosioci raznih opasnih bolesti, kao sto su hepatitis i HIV. Ovakve i slicne nezeljene posledice akupunkture, a narocito teske ozlede su srecom dosta retke u sadasnjoj praksi, ali se ipak moraju spomenuti.
U svakom slucaju, prema dosadasnjim saznanjima akupunkturu bi trebalo shvatiti kao pomocni, ali ne i osnovni vid terapije, narocito kada su u pitanju ozbiljne i po zivot opasne bolesti.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana