Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Djumbir se vekovima upotrebljava kao zacin za mnoga jela a ima i isto toliko dugu tradiciju kao pomocno sredstvo za lecenje mnogih bolesti. Poreklom je iz Azije, sada se gaji sirom planete a najvise ga upotrebljavaju u Indiji. Ova korenasta biljka u sebi sadrzi proteine, etericna ulja, gvozdje, fosfor, kalcijum, magnezijum, mangan, folnu kiselinu, vitamin C i vitamin B6, gingerol, zingeron. Djumbir je dobar antioksidans, antiseptik, analgetik, antikoagulans a njegova lekovita svojstva dokazala su i mnoga naucna istrazivanja. Tradicionalna medicina ga najcesce preporucuje kao prirodni lek protiv raznih vrsta upala, prehlade, kaslja i nadimanja. Koristan je za podsticanje apetita, podstice cirkulaciju i preznojavanje a u poslednje vreme se koristi i kao pomocno sredstvo za mrsavljenje.
Orijentalna medicina cesto preporucuje upotrebu djumbira protiv bolesti zglobova i reumatizma. Posto ima analgetsko dejstvo vekovima se upotrebljava protiv bolova izazvanim kamenom u bubregu, zubobolje i glavobolje. Kineska medicina veoma cesto preporucuje upotrebu djumbira u kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama zbog toga sto ima moc da ubrza dejstvo tih biljaka.
Treba znati da postoji bitna razlika izmedju svezeg i osusenog djumbira tako da orijentalna medicina koren svezeg djumbira preporucuje za zagrevanje organizma, preznojavanje i izbacivanje stetnih materija a osusen koren protiv kaslja, reume i stomacnih tegoba.
Zahvaljujuci vitaminu B6, djumbir moze odagnati jutarnju mucninu.
Caj od djumbira koristan je prirodni lek protiv gorusice, menstrualnih bolova, glavobolje i migrene.
Za one koji pate od migrene evo jednog recepta za caj od djumbira i limuna koji moze ublaziti bolove a pojavu novih napada ove bolesti uciniti redjim. Osim sto moze ublaziti pulsirajucu glavobolju, djumbir je efikasan i u suzbijanju mucnine koja se obicno javlja uz migrenu.
Priprema: Jednu malu kasiku suvog djumbira u prahu preliti sa 2,5 dl kljucale vode. Ostaviti da se malo ohladi, dodati sok od 1/2 limuna i piti dok je jos uvek mlak. Caj od djumbira i limuna piti svega nekoliko dana (3-4 solje dnevno), a korisno je piti ga i u periodu kada simptomi migrene nisu izrazeni da bi se sledeci napad odlozio sto je moguce vise.
Caj od svezeg djumbira zagreva telo i vraca osecaj toplote nakon dugotrajne izlozenosti hladnoci, za vreme povisene temperature i slicno.
Priprema: Jedan manji komad svezeg djumbira iseci na komadice, naliti 2,5 dl vode pa ga nekoliko minuta prokuvati. Nakon toga procediti i piti vruc caj.
Oblozi od djumbira šire krvne sudove i podsticu cirkulaciju, ublazavaju zubobolju, misicnu napetost, bolove izazvane reumatizmom, bolove izazvane kamenom u bubregu i žucnoj kesi.
Djumbir je bogat magnezijumom i C vitaminom pa je dobro prirodno sredstvo za relaksaciju ukoliko se ubaci u vodu za kupanje. Dve-tri kasike djumbira u prahu i topla kupka opustice nervni sistem, sniziti nivo hormona stresa i otkloniti umor a njegov prijatan miris osvezice um i dusu.
* * *
Mere opreza: Djumbir ne treba uzimati na prazan stomak, ne primenjivati ga na osetljivu ili ostecenu kozu i ne treba ga u vecim koncentracijama davati deci mladjoj od sest godina.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana