Celer i limun protiv holesterola
Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Arterijska hipertenzija, visok krvni pritisak je patolosko stanje (prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji) oznaceno povisenjem sistolnog pritiska preko 160 mmHg, a dijastolnog preko 95 mmHg. U narodu su poznatiji kao gornji i donji krvni pritisak. Povisen krvni pritisak moze biti samo vremenski prolazna fizioloska varijanta, ili pak rani znak pocetka bolesti, odnosno visokog krvnog pritiska, pogotovo dijastolnog. Dijagnostikovana arterijska hipertenzija je hronicno, a cesto i dozivotno oboljenje, podmuklog pocetka. Napredovanje bolesti postepeno dovodi do znacajnih promena, ne samo na srcu, nego i na drugim vitalnim organima, odnosno na njihovim krvnim sudovima. Zbog toga su obicno uvodi hronicna dozivotna terapija i rigorozna promena dotadasnjeg nacina zivota.
Dakle, povieni krvni pritisak je odgovoran za povecan rizik od srcanog udara, modanog udara, bolesti bubrega, problema s vidom, i mnogih drugih po ivot opasnih zdravstvenih neprilika. Smanjenje krvnog pritiska stiti organizam od razornih nuspojava koje izaziva arterijska hipertenzija. Medjutim, mnogi ljudi ovakve pretnje ne shvataju dovoljno ozbiljno, ne pridrzavaju se propisane terapije i saveta lekara, sto cini da se osecaju lose i polako ali sigurno ugrozavaju svoj zivot.
Statisticki podaci govore da arterijska hipertenzija pogadja 40% osoba starijih od 35 godina, i cak 80% starijih osoba. Visok krvni pritisak se moze izbeci ili sniziti i uz pomoc prirodnih lekova. Promena zivotnih navika i kontinuirana primena prirodnih sredstava, svima koji muče ovu muku, pruzaju sansu da se oslobode dozivotne sinteticke medikamentne terapije.
Prirodni lekovi koji snizavaju visok krvni pritisak:
1. Prvo mesto na ovom spisku zasluzeno i ubedljivo zauzima beli luk. Naucno je dokazano da alicin, materija koja se nalazi u belom luku, snizava krvi pritisak cak i kod osoba s tekim oblikom hipertenzije. Osim toga, koristan je za celukupan kardiovaskularni sistem jer štiti krvne sudove od oksidativnih i upalnih procesa.
2. Odmah iza njega nalazi se crni luk jer ima veoma slicna lekovita svojstva kao i beli luk. U njemu takodje "stanuje" alicin. Crni luk krasi jos jedna osobina a to je da sadrzi biljni hormon slican insulinu, zbog cega je dobar odabir za dijabeticare jer u blazim oblicima bolesti moze uticati na regulaciju secera u krvi.
3. Sok od paradajza je jos jedan odlican prirodni lek za visok pritisak. On takodje nudi i vise od toga, jer osim sto snizava krvni pritisak, sprecava nastanak tromboze tako sto umanjuje mogucnost slepljivanja trombocita. U ovom slucaju ne pije se sok od paradajza onakav kakav se obicno priprema za zimnicu, vec cist bez imalo soli.
4. Caj od gloga je isto tako veoma efikasno prirodno sredstvo za snizavanje visokog pritiska, a moze se koristiti i u obrnutom slucaju - kod niskog pritiska, zato sto ova biljka u stvari podstice stabilizaciju krvnog pritiska. Glog tradicionalno spada u najlekovitije biljke na planeti kada su u pitanju srcani problemi.
5. Magnezijum je veoma vazan mineral koji ucestvuje u mnogobrojnim procesima u organizmu, a veoma bitnu ulogu ima u pocesu regulacije krvnog pritiska. Svakodnevni unos dovoljne kolicine magnezijuma, izmedju ostalog, sprecava nastanak dijabetesa i arterijske hipertenzije.
6. Omega-3 masne kiseline, nezaobilazno sredstvo za sve one koji se bore sa visokim pritiskom. Najvise ih ima u ribi, semenkama lana, bundevi, orasima i maslinovom ulju.
7. Na sedmom mestu nabrojacemo jos neka, mozda ne u tolikoj meri efikasna, ali svakako dragocena prirodna sredstva koja snizavaju visok pritisak a to su: celer, peršun, ovas, crni caj, zeleni caj, lavanda, kopriva.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana