Celer i limun protiv holesterola
Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Stitna (tireoidna) zlezda ima veoma bitnu i slozenu funkciju u nasem organizmu a tu spada odrzavanje normalnog metabolizma svih celija, utice na pravilnu apsorpciju glikoze, sintezu belancevina, zatim na frekvenciju srcane aktivnosti a samim tim na cirkulaciju krvi u organizmu i jos dosta toga. Na osnovu toga ova zlezda je direktno odgovorna za pravilan fizicki i mentalni razvoj i stanje organizma.
Poremecaj rada stitne zlezde spada u najcesce hormonalne poremecaje i zastupljeniji je kod zena nego kod muskaraca. Kada su oboljenja stitne zlezde u pitanju ne mora uvek biti poremecena njena funkcija, vec moze doci do uvecanja, pojave cvorica na njoj, kao i malignih oboljenja. Kod poremecaja lucenja hormona postoje dva oblika bolesti i to hipertireoza (stanje povecane funkcije) i hipotireoza (stanje smanjene funkcije). Razloga za to ima mnogo a najcesce su: nepravilna ishrana, neuredan zivot, hronicna nervoza i stres, preterani napor tokom duzeg vremenskog perioda i naravno nasledni faktor.
Lecenje obolele stitne slezde je dugotrajan proces i treba ga ozbiljno shvatiti. Medicina danas nudi hormonsku terapiju koju nikako ne treba zanemariti a prirodne metode lecenja koje cemo u nastavku teksta izneti koristiti samo kao pomocna sredstva u cilju sto brzeg i uspesnijeg lecenja, naravno uz konsultaciju sa lekarem. Kada je ova bolest u pitanju prirodni lekovi dolaze do izrazaja i zauzimaju svoje mesto najcesce tek nakon lecenja uz pomoc savremene medicine a to zbog toga sto se cesto desava da se pacijenti i godinama posle uspesno zavrsenog lecenja u određenim situacijama ne osecaju sasvim dobro.
Kada je u pitanju smanjena funkcija stitne zlezde potrebno je uzimati namirnice bogate jodom a to su: morska riba, dagnje, jastog, morske alge, riblje ulje i obavezno jodirana so.
U nasem narodu je za ovaj poremecaj od davnina najpoznatiji prirodni lek
liker od oraha. Za liker se upotrebljavaju zeleni orasi jer su veoma
bogati jodom. Pravi se tako sto se oko 40 komada vrlo mladih oraha (dok
su jos mali i u ljusci), zasece nozem (kako bi bolje ispustili sokove),
stavi u vecu staklenu posudu i prelije sa 2 l domace komove rakije. Zatim
se doda secera po zelji (ne previse). Posuda se dobro zatvori i ostavi da
odstoji na suncu 6 nedelja. Nakon toga procedi i nalije u flase.
Liker od oraha (orahovinu) piti svako jutro na prazan stomak, jednu
malu rakijsku casicu.
Za lecenje povecane funkcije stitne zlezde pomoci ce caj i oblozi od ivanjskog cveca.
Caj pripremiti na uobicajen nacin, jednu malu kasiku ivanjskog cveca preliti sa jednom soljom klucale vode i ostaviti da odstoji svega nekoliko minuta. Piti tri puta dnevno.
Uporedo ispirati grlo (grgorati) sa nesto jacim cajem od ove biljke, sto cesce u toku dana.
Da bi efekat lecenja bio jos bolji, na vratu gde se nalazi stitna zlezda, stavljati obloge od ivaljskog cveca (najbolje svezeg). Oblog se priprema tako sto se cela biljka (u obliku malog buketica), samo na kratko prelije kljucalom vodom i odmah stavi na maramicu. Kada se malo prohladi drzati oblog na vratu, tako sto je biljka prislonjena direktno na kozu, oko sat vremena vise puta dnevno. Ako je moguce bolje bi bilo da bolesnik za to vreme miruje u krevetu.
Ovaj prirodni lek pomoci ce i kod uvecane stitne zlezde (gusavosti).
-----------------------------------------------
U poslednje vreme sve vise se prica o tome da biljka aronija, pored mnogobrojnih lekovitih svojstava regulise rad stitne zlezde. Nalikuje borovnici i mada je slabije poznata moze se naci i u nasoj zemlji. Cesto se desava da zene u periodu menopauze imaju poremecaj hormona stitne zlezde pa se u oba slucaja (i kod smanjene i kod povecane funkcije), preporucuje upotreba cajeva od biljaka koje regulisu nivo hormona u organizmu kao sto su zalfija i bela imela.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana