Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Kupine i kupinovo vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Rukola podiže nivo energije

RukolaRukola spada u veoma hranljivo zeleno lisnato povrće, a inače je mediteranskog porekla. To je mala jednogodišnja biljka niskog rasta. Listovi rukole su poput listova maslačka: sočni, izduženi, lobularni, sa istaknutim zelenim venama (srednje rebro).

Rukola pripada porodici kupusa (Brassicaceae), a njen latinski naziv glasi Eruca sativa. Lako se uzgaja a listovi rukole mogu biti spremni za berbu u roku od 40 dana od setve. Sada ćete saznati koje su zdravstvene prednosti rukole u ishrani ljudi.

Kao i drugo zeleno lisnato povrće, rukola je takođe jedno od veoma niskokaloričnog povrća. 100 g svežih listova rukole u sebi sadrži svega 25 kalorija. Ipak, sadrži mnoge značajne fitohemikalije, antioksidanse, vitamine, minerale - koji su naravno neizmerno važni za naše zdravlje.

Kao član porodice kupusa, zeleni delovi rukole su bogati izvori pojedinih fitohemikalija, kao što su indoli, tiocijanati, sulforafan i izotiocijanati. Sva ova jedinjenja imaju protiv-kancerogene efekte estrogena i tako mogu da obezbede zaštitu od raka prostate, dojke, grlića materice, debelog creva, jajnika.

Rukola je takođe značajna za jačanje imuniteta, podiže nivo energije, ima izražene antibakterijske i antivirusne osobine.

Sveža salata od rukole je izuzetno bogata folatima. 100 g ovog svežeg zelenila sadrži 97 µg ili 24% preporučenog dnevnog unosa folne kiseline. Folna kiselina je veoma značajna za žene koje planiraju trudnoću i tokom njihove cele trudnoće, budući da sprečava razvoj defekata neuralne cevi kod fetusa.

Salata od rukole je takođe i odličan izvor vitamina A. 100 g svežeg lišća sadrži 1424 µg beta-karotena i 2373 IU vitamina A. Karoten se pretvara u vitamin A u telu. Studije su pokazale da vitamin A i flavonoidi u zelenom lisnatom povrću mogu da zaštite od raka kože, pluća i usne duplje.

Rukola je i izvanredan izvor vitamina B-kompleksa, poput tiamina, riboflavina, niacina, vitamina B-6 (piridoksin) i pantotenske kiseline. Ovi vitamini su od suštinskog značaja za optimalne ćelijske enzimske i metaboličke funkcije.

Sveži listovi rukole sadrže dosta vitamina C, veoma moćnog prirodnog antioksidanta. Vitamin C nas štiti od skorbuta, jača imunitet i podstiče izbacivanje štetnih, proinflamatornih slobodnih radikala iz organizma. Veoma važna uloga ovog vitamina je i zaštita od nastanka malignih oboljenja.

Rukola je odličan izvor vitamina K, budući da 100 g ovog povrća pruža oko 90% preporučenog dnevnog unosa vitamina K. Vitamin K je značajan za zdravlje kostiju, a takođe može ograničiti i oštećenja neurona u mozgu. Iz tog razloga, vitamin K ima nezamenljivu ulogu u lečenju pacijenata koji imaju Alchajmerovu bolest.

Listovi rukole sadrže odgovarajuće nivoe minerala, naročito bakra i gvožđa. Takođe poseduju i male količine nekih drugih esencijalnih minerala i elektrolita, poput kalcijuma, gvožđa, kalijuma, mangana i fosfora.

Rukola, kao i drugo zeleno lisnato povrće, jeste veliki izvor alkalizirajućeg i detoksikacijskog hlorofila. Hlorofil je poznat kao odličan čistač krvi, što je od velikog značaja za očuvanje dobrog zdravlja. Naučno je dokazano da osobe koje počnu da uključuju više visoko-hlorofilne hrane u ishranu, kao što je to i rukola, primećuju pozitivne efekte - naročito u smislu podizanja nivoa energije.

I na kraju, rukola je odlična hrana ako se borite sa viškom težine. Ukoliko vam ona postane obavezan prilog prilikom svakog obroka, unosićete manje nekih drugih namirnica, a koje su najverovatnije bogatije kalorijama. Za početak, možete probati mešanu salatu sa rukolom.

Salata sa rukolom - recept

Sastojci:
- 1 rukola
- 1 krastavac
- 2 paradajza
- 2 mlada crna luka
- 4 kašike maslinovog ulja
- 3 kašike jabukovog sirćeta
- so i biber (po želi i ukusu

Priprema:
Najpre razdvojite listove rukole i dobro ih operite. S druge strane, oljuštite i iseckajte krastavac na kolutove, a mladi luk očistite i isecite na kockice. Paradajz možete iseckati kako želite, poželjno na polumesece. U adekvatnu činiju pomešajte svo ovo povrće, zatim ga prelijte prelivom od maslinovog ulja, jabukovog sirćeta, soli i bibera. Neka ova salata sa rukolom odstoji u frižideru 15-ak minuta pre jela. Prijatno!








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana