Celer i limun protiv holesterola
Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva
Vitamin B5 naziva se još i pantotenska kiselina. Kao i ostali vitamini B kompleksa i vitamin B5 rastvara se u vodi. Osim toga ovaj vitamin nije otporan na visoku toplotu, koja ga razgrađuje, na šta bi posebno trebalo obratiti pažnju pri pripremi namirnica u kojima se nalazi. Kuvanjem mesa gubi se oko 33% ovog dragocenog sastojka, a zamrzavanjem i konzerviranjem hrane nestane blizu 50% vitamina B5. Siguran način da telu obezbedimo potrebne doze vitamina B5 jeste ishrana bogata presnim i neobrađenim namirnicama. Srećom, hipovitaminoza (nedostatak) ovog vitamina u ljudskom telu je veoma retka pojava, jer se vitamin B5 uglavnom unosi ishranom u dovoljnim količinama.
Poput ostalih vitamina B kompleksa i vitamin B5 ima važnu ulogu u metaboličkim procesima masti, proteina i ugljenih hidrata. Pantotenska kiselina je i stimulator rada nadbubrežne žlezde i proizvodnje hormona kortizona i od velikog značaja za razvoj centralnog nervnog sistema. Važan je činilac u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina u krvi. Isto tako, ovaj vitamin sprečava povećanje triglicerida i lošeg holesterola.
Vitamin B5 podstiče izgradnju antitela i time pojačava imuni odgovor organizma na spoljne faktore. Doprinosi bržem zarastanju rana na koži i sluzokoži, pa je posebno koristan u borbi protiv akni i drugih upalnih procesa. Pantotenska kiselina je čest sastojak losiona i krema jer ublažava bolove kod opekotina i posekotina i ubrzava zarastanje rana.
Takođe, ovaj vitamin smanjuje umor, stres, depresiju i povećava izdržljivost organizma u stanjima povećanog napora. Istraživanja pokazuju i da je jedan od moćnih saveznika u usporavanju starenja kompletnog organizma.
Ukoliko se raznovrsno i pravilno hranimo, skoro je nemoguće da ne unesemo dovoljne količine vitamina B5, jer se on nalazi u brojnim namirnicama, tako da su nam njegovi izvori uglavnom lako dostupni.
Najviše vitamina B5 sadrži hrana životinjskog porekla: meso, naročito iznutrice i tamno pileće i čureće meso, mleko i mlečni proizvodi, jaja.
Vitamin B5 nalazi se u celom zrnu skoro svih žitarica, u mahunarkama (grašak, pasulj, boranija), krompiru, kukuruzu, kikirikiju, pivskom kvascu, pečurkama, lososu.
Određena stanja zahtevaju pojačan, čak udvostručen unos vitamina B5, a to su operacije i povrede, gastrointestinalne infekcije, upotreba nekih lekova (sulfonamidi, estrogen i neki lekovi za spavanje) i težak fizički napor.
Nedovoljan unos vitamina B5 je veoma retka pojava obzirom na njegovu prisutnost u većini namirnica i činjenicu da se sintetiše u crevnoj flori čoveka. Bolju apsorpciju pantontenske kiseline podstiču ostali vitamini B kompleksa, vitamini C i H i sumpor. Sa druge strane, preteran unos kafe i alkohola doprinosi njegovom ubrzanom trošenju.
Neki od pokazatelja nedostatka vitamina B5 su problemi u sistemu za varenje (gastritis i dijareja), promene na koži poput depigmentacije i alopecije, masna jetra, anemija, razdražljivost, nesanica, infekcije respiratornog sistema.
Ne postoje strogo propisane doze vitamina B5. Optimalno je uneti 4-7mg na dan. Ukoliko se unese i više, do ozbiljnijih posledica hipervitaminoze obično ne dolazi, obzirom da je vitamin B5 lako rastvorljiv u vodi, pa se sav višak eliminiše putem urina. Ipak, veći oprez potreban je u toku trudnoće i dojenja.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana