Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Kantarion za vidanje rana i...
Biljka sremuš (Allium ursinum), medvedji luk ili divlji beli luk, 1992. godine proglasena je za lekovitu biljku godine od strane Udruzenja za zastitu i ispitivanje evropskih lekovitih biljaka (Association for the Protection and Research on European Medicinal Plants).
Sremuš samoniklo raste u sumama ali se naravno moze i uzgajati u basti, sto je veoma pametna ideja jer je ovo biljka izuzetne lekovitosti sa sirokom lepezom lekovitih svojstava.
Divlji beli luk ne samo sto mirisom i ukusom podseca na cuveni lekoviti beli luk, vec sadrzi i mnoge aktivne supstance koje nalazimo u belom luku i zahvaljujuci kojima se nasiroko "proslavio".
U sumskim predelima divlji beli luk dobio je jos odredjeniji naziv - medvedji luk, jer spada u prve biljke koje medvedi jedu nakon prospavanog zimskog sna a zna se da oni tada pazljivo biraju hranu koja ce im u sto kracem vremenskom roku okrepiti organizam i povratiti snagu.
Sto se tice nas ljudi, prolece je vreme za oporavak organizma od stetnog uticaja jake zimske hrane a sremuš je kao stvoren za to jer prociscava krv, zucnu kesu i jetru. Podstice varenje hrane u zelucu i crevima a nekada se upotrebljavao za lecenje crevnih parazita kod dece.
Zahvaljujuci visokom sadrzaju alicina lekovite karakteristike sremuša su vrlo slicne karakteristikama belog luka. Kao i beli luk ima antibakterijsko, antivirusno i antisepticko dejstvo. Isto tako, sremuš najvise deluje na snizavanje krvnog pritiska, stoga stiti od kardiovaskularnih bolesti i mozdanog udara.
Tinktura ili ekstrakt sremuša je odlican prirodni lek protiv bolesti respiratornog trakta kod kojih dolazi do nakupljanja sluzi u plucima, kao sto je na primer bronhitis, jer olaksava iskasljavanje sluzi.
Treba znati da su listovi i lukovica sremuša korisni i lekoviti u svezem obliku ali se suva biljka ne moze time pohvaliti. Zbog toga se sremuš moze cuvati u zamrzivacu ili u formi tinkture. Naravno, najbolje je jesti mlade listove kao salatu, onda kada mu je i vreme - u prolece. Utesno je i to da se od lukovice sremuša moze imati koristi tokom celog leta.
Ukoliko zelite da u njemu uzivate cele godine mozete napraviti tinkturu.
*Sastojci:
250 grama lukovica sremuša
1 litra komovice
*Priprema:
Lukovice sremuša dobro izgnjeciti u drvenom avanu. Moze i u keramickoj ciniji
ali je obavezna upotreba drvene kasike. Izgnjecene lukovice ubaciti u staklenu
posudu, najbolje u flasu sa tamnim staklom i preliti ih komovicom. Ostaviti
da odstoji 14 dana na tamnom mestu, na sobnoj temperaturi i u tom periodu
flasu svakodnevno promuckati, barem jednom u toku dana.
Petnaesti dan tinktura sremuša je gotova. Tada je potrebno mesavinu procediti kroz dvoslojnu gazu, naliti u cistu staklenu flasu sa dobrim zatvarecem i cuvati je u frizideru.
Tinktura sremuša najcesce se preporucuje kao prirodno sredstvo za snizavanje krvnog pritiska i lecenje zakrecenja krvnih sudova. Pije se dva puta dnevno (ujutru i uvece) po jedna kafena kasicica (10-20 kapi) i to zajedno sa 1dl hladnog ili mlakog mleka (nikako vrelog).
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana