Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Drvo breze se veoma lako prepoznaje po karakteristicnoj belog kori prosaranoj pukotinama iz koje izviruje tamna boja. To je vitko drvo sa tankim granama a listovi imaju ostre ivice u obliku trougla ili romba. Izduzeni cvetovi vise na dole i pojavljuju se na prolece.
Breza se u mnogim starim zapisima pojavljuje na spisku magijskih biljaka kao simbol zenske energije, ponovnog rodjenja, novog pocetka, obnove. Neki narodi u svojim ritualima upotrebljavali su grancice breze kao pomocno sredstvo za smirivanje emocija i rasterivanje zlih duhova.
Narodna medicina koristi listove, pupoljke, koru i stablo breze za pripremu mnogih prirodnih lekova.
Listovi breze imaju diureticko dejstvo i pomazu u prociscavanju organizma. Izmedju ostalog sadrze vitamin C, tanin, saponine, sluzi, smolu, etericna ulja, saharozu. Caj od breze preporucuje se za lecenje infekcije mokracnih kanala, za razbijanje i izbacivanje kamena u bubrezima, protiv bolova u bubrezima, reume, artritisa, celulita, gripa i povisene telesne temperature. Caj od listova breze moze se upotrebljavati kao losion protiv opadanja kose, tako da ova biljka ulazi u sastav mnogih medicinskih sampona za kosu.
Brezini pupoljci u sebi sadrze betulin (jedna od retkih vrsti prirodnih antiseptika) pa zahvaljujuci tome pomazu u borbi protiv bakterija. Iz tog razloga je za lecenje infekcije urinarnog trakta najkorisnije upotrebljavati caj pripremljen od jednakih delova listova i pupoljaka breze. U skorije vreme u naucnim krugovima pokrenuta je ideja o tome da betulin moze posluziti i kao lijek za virus herpes simplex.
Kora sa brezinog drveta blagotvorno deluje na zeludac pa ulazi u sastav raznih cajeva za lecenje cira na zelucu.
Jos jedan vazan proizvod ove biljke je sok od breze koji se dobija iz njenog stabla. Koristan je za lecenje ateroskleroze i bubrega uz prisustvo kamenaca.
Sve pomenute lekovite delove breze treba prikupljati u najranije prolece. Najnezniji listovi i najkrupniji pupoljci su najlekovitiji.
Cajnu mesavinu napraviti od jednakih delova lista breze, cvetova podbela, preslice i medvedjeg grozdja.
Caj se priprema tako sto se u 2 dl vode prokuva jedna velika kasika caja, u trajanju od 5 minuta. Nakon toga se poklopljen caj ostavi da odstoji oko 3 sata. Procedi se i pije po 2-3 solje dnevno, pre obroka.
Ova cajna mesavina moze pomoci kod zastoja mokrace i u slucaju zapaljenja prostate. Pre pocetka terapije obavezna je konsultacija sa lekarom.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana