Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Čuvarkuća je u nasim krajevima veoma poznata biljka. Njen latinski naziv je Sempervivum tectorum a zovu je jos i pazikuća ili uhovnik. Dobila je ime po tome sto se nekada verovalo da zaista ima cudotvorne moci kada je u pitanju zastita kuce od udara groma, pa se zbog toga masovno gajila na krovovima. Posto njeni debeli listovi zadrzavaju veliku kolicinu vode kroz duzi vremenski period, čuvarkući nije potrebno mnogo zemlje i uspesno opstaje na kamenitom tlu.
Evropski narodi imaju slicna verovanja vezana za ovu biljku medju kojima su price o tome da pored toga sto pruza zastitu od udara groma, stiti kucu od oluje i pozara a ukucanima osigurava blagostanje i prosperitet. Pa, nije nikakvo cudo sto se cuvarkuca moze videti u skoro svim seoskim kucama, gde je tradicija jos uvek na ceni.
Zapravo, čuvarkuća je veoma lekovita biljka koju u poslednje vreme sve vise porede sa svetski popularnom Aloe Verom. Tacnije, smatra se slabijom verzijom Aloe Vere. Cak i prvi pogled na ove dve biljke budi asocijaciju o slicnosti. Obe imaju debele socne listove ispunjene lekovitim gelom koji je veoma delotvoran za lecenje koznih oboljenja.
Biljka čuvarkuća sadrži mineralne materije, tanin, mravlju i jabucnu kiselinu, sluz, vosak, gumu.
Dakle, gel iz listova čuvarkuće ili celi listovi precečeni na pola upotrebljavaju se za lecenje koze posebno cireva, posekotina i opekotina. Vekovima unazad svezi listovi čuvarkuće preporucuju se za otklanjanje bradavica i "kurjih ociju". Zatim, olaksava tegobe izazvane raznim vrstama upala na kozi.
Sok od ove biljke u kombinaciji sa medom koristan je za ispiranje usta u slucajevima upale sluzokoze, kao i za lecenje mioma i cisti.
Čuvarkuća je dobila i naziv uhovnik zbog toga sto njen sok uspesno cisti usi od masnoca koje se u njima nakupljaju i koje u preteranoj meri mogu oslabiti sluh.
Čuvarkuća se preporucuje i kao pomocno sredstvo za ublazavanje napetosti, nervoze i strahova.
Svez sok od listova ove biljke deluje kao diuretik a u vecim kolicinama i kao laksativ. Travari kazu da je uopsteno dobro za zdravlje i blagostanje organizma ponekad pojesti po jedan list. Ipak, bez preterivanja.
Listovi čuvarkuće su najpuniji i najsocniji tokom leta, ali treba znati da kao takvi cuvaju svoja lekovita svojstva i u zamrzivacu. Gel iz listova se isto tako moze iscediti u letnjem periodu i cuvati u zamrzivacu za zimske dane.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija
sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana