Kava kava umiruje a ne uspavljuje
Kukuruzna svila za mrsavljenje
Karanfilic Nostradamusova zastita
Aloe vera najlekovitija biljka
Majcina dusica leci alkoholizam
Macina trava za lecenje steriliteta
Maticnjak lek protiv depresije
Bokvica za lecenje disajnih organa
Cajno drvo protiv upornih gljivica
Biljka konopljika (latinski naziv: Vitex agnus-castus) je grm koji je poreklom iz Sredozemlja i Centralne Azije. Konopljika je poznata i kao Avramovo drvo, viteks, monahov biber. Ovaj žbun ima duge listove oblika prstiju, plavo-ljubičaste cvetove i tamno ljubičaste bobice (plodove). Plod i seme konopljike se koriste u lekovite svrhe. Konopljika je u fitomedicini veoma cenjena biljka i koristi se od davnina kao ženski lek. Osim toga, nekada su je dosta često upotrebljavali i monasi, da bi kod sebe umanjili seksualni nagon.
Do sada je poznato da konopljika može da se koristi za lečenje sledećih stanja:
- akne (povezane sa menstrualnim ciklusom)
- amenoreja
- katar
- kolike
- dijareja
- dismenoreja
- dispepsija
- ženska neplodnost
- groznica
- glavobolja
- hemikranija
- hemoroidi
- menopauza
- teška menstruacija
- menstrualni problemi (sekundarna amenoreja)
- mučnina
- predmenstrualni sindrom (PMS).
Konopljika može da utiče na mnoge hormone koji regulišu reproduktivni ciklus žene. Zbog toga je žene često i upotrebljavaju za regulisanje menstrualnog ciklusa. Medjutim, treba znati da ova biljka ni u kom slučaju nije lek za sve ženske probleme, već da naprotiv, kod odredjenih ženskih bolesti može pogoršati stanje.
Naime, biljka konopljika (Vitex) ima uticaja na hipotalamus i hipofizu, žlezde koje su smeštene u mozgu, a koje imaju funkciju da regulišu rad svih ostalih žlezda u organizmu. Na taj način bi upotreba konopljike trebala da dovede do uspostavljanja ravnoteže u proizvodnji estrogena i progesterona. Pored toga, konopljika indirektno ima uticaj i na povećanje proizvodnje progesterona i regulaciju hormona prolaktina.
Konopljika se uzima oralno za nepravilnosti menstrualnog ciklusa, predmenstrualni sindrom (PMS), teži oblik PMS-a koji se zove predmenstrualni disforični poremećaj i simptome menopauze. Takođe se koristi za lečenje fibrocističnih grudi, ženske neplodnosti, sprečavanje pobačaja kod žena sa niskim nivoom hormona progesterona, kontrolu krvarenja i pomažu telu da izbaci placentu posle porođaja, i povećava lučenje majčinog mleka.
Tradicionalno, konopljika je važan prirodni lek za kontrolu i regulaciju ženskog reproduktivnog sistema. Dugo se koristi da se reguliše menstruacija i leče amenoreja i dismenoreja, a korišćena je i da pomogne u olakšanju simptoma menopauze i da pomogne proces rađanja.
Biljku konopljiku ne treba upotrebljavati ukoliko u organizmu već postoji neki od estrogen zavisnih tumora, kao što su: miomi materice, endometrioza, ili kancer dojke, materice ili jajnika. Jer konopljika utiče na hormone i može uticati na nivo estrogena. Nemojte koristiti konopljiku ako imate hormonosenzitivna stanja, tj hormonski poremećaj koji bi se pogoršao u slučaju dodatnog povećanja nivoa estrogena.
In vitro fertilizacija (vantelesna oplodnja): konopljika može da ometa efikasnost in vitro fertilizacije. Nemojte koristiti konopljiku ako prolazite kroz ovu proceduru.
Parkinsonova bolest: konopljika sadrži hemikalije koje utiču na mozak. Ove hemikalije utiču na mozak slično nekim lekovima koji se koriste za Parkinsonovu bolest. Stoga konopljika može uticati na terapiju Parkinsonove bolesti.
Šizofrenija ili druge psihoze: vrlo je verovatno da konopljika utiče na hemikaliju u mozgu koja se naziva dopamin. Neki lekovi za mentalne poremećaje, takodje, deluju na smanjenje nivoa dopamina u mozgu. Stoga, konzumiranje konopljike može da utiče na terapiju za pojedine mentalne poremećaje.
Preporučena doza konopljike iznosi 1/2 kašičice tinkture konopljike 2 puta dnevno, ili 6 kapi razblaženih u 1 dl vode. Doza konopljike je identična za tretman svih navedenih stanja ženskog reproduktivnog sistema.
Ukoliko koristite konopljiku u obliku praha i tableta, dnevna doza tada treba da iznosi 225 mg.
* * *
Napomena: Kao što smo već u tekstu i rekli, da konopljika (Vitex) može imati uticaj na mnogobrojne hormone u organizmu (ne samo ženske), kod upotrebe ove biljke neophodan je oprez. Zato je najpametnije ne počinjati terapiju bez prethodne konsultacije sa lekarom.
Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.
Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja
SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana